Znate li što znači kada Google ili Facebook kaže da je u "learning" fazi tj. u fazi učenja. Ako ne znate ili samo nagađate, nastavite s čitanjem!
Googleova definicija: "Nakon što napravite promjenu u strategiji licitiranja, Google ADS mora prikupiti podatke o izvedbi koje treba za optimiziranje vaših licitacija."
Definicija Facebooka: "Nakon što stvorite novi skup oglasa ili napravite značajno uređivanje postojećeg, naš sustav počinje učiti kome će prikazivati oglase. Ovo učenje nije promjena u načinu na koji naš sustav funkcionira, ali pokazujemo vam status kako bismo vam omogućili da znate da se izvedba još uvijek stabilizira."
Da rezimiramo: razdoblje učenja je vrijeme potrebno da algoritam određene platforme (FB ili Google) nauči iz nedavnih, značajnih promjena.
Google ADS: Dok Facebooku imamo razdoblja učenja u svim strategijama licitiranja, na Googleu ćete razdoblje učenja inicirati samo za automatiziranu strategiju pametnog licitiranja (smart bidding). Ove strategije licitiranja uključuju: ciljni CPA, ciljani ROAS, maksimiziranje konverzija i poboljšani CPC (eCPC). Razdoblje učenja bit će primjetno u stupcu statusa na razini kampanje.
Facebook: S obzirom na to da se proračun i postavke stvaraju na razini skupa oglasa tj. na ad set levelu (ako zanemarimo novu značajku optimizacije proračuna za kampanju), vidjet ćete status učenja u stupcu "isporuka" (delivery) skupa oglasa.
Google: Kod Google Adsa razdoblje učenja obično traje 7 dana od posljednjeg značajnog uređivanja pojedine kampanje.
Facebook: razdoblje učenja će trajati dok skup oglasa dosegne 50 optimizacijskih događaja u roku od 7 dana od posljednjeg značajnog uređivanja.
Koja je razlika? Algoritam Facebooka zahtijeva neki prag podataka za ponovno učenje, a Googleu je potreban određeni vremenski okvir za proces učenja.
Na Google Adsu: - provedba nove strategije pametnog licitiranja - promjena postavki za strategiju licitiranja - promjena u radnjama konverzija: ažuriranje postojeće akcije ili stvaranje nove - velike promjene u proračunu ili licitaciji - značajne promjene u sastavu kampanje - promjene ključnih riječi, grupa oglasa ili oglasa obično neće pokrenuti razdoblje učenja. Međutim, ako krenete u masovne promjene u nekoliko tih komponenti, možete aktivirati razdoblje učenja za tu kampanju.
Na Facebooku: - svaka promjena ciljanja publike - velike promjene u proračunu - značajne promjene u Kreativi (mijenjanje postojećih ili stvaranje novih oglasa) - svaka promjena postavki (npr. optimization event ili conversion window) - pauziranja i ponovno pokretanje skupa oglasa/kampanje nakon što je prošlo sedam dana
I kod Facebooka i kod Google ADSa trebate očekivati da će prikazivanje i učinkovit biti smanjeni tijekom razdoblja učenja. Da, to znači da ćete vjerojatno vidjeti smanjenje dnevnog trošenja kampanje dok se CPA (trošak po akviziciji) povećava, a stopa konverzije opada.
Međutim, ne možete samo sjediti skrštenih ruku i izbjegavati optimiziranje kampanja u strahu od razdoblja učenja. Umjesto toga, morate naučiti kako kontrolirati implikacije i dopustiti kampanji vrijeme za ponovno učenje i poboljšanje s promjenama koje ste napravili.
Zašto se aktivira vrijeme učenja? Kao što znamo, sustavi aukcija oglasa na Facebooku i Google Adsu ovise o algoritmima pojedine platforme koji su stvoreni zahvaljujući strojnom učenju (tzv. machine learningu). Baš kao što Google treba vaš Quality Score i licitaciju za određivanje kada će te se pojaviti na dražbi oglasa, Google također mora razumjeti što isporučuje rezultate (konverzije) za koje radite optimizaciju. Ukratko, algoritam treba vremena za rad sa signalima i razumjeti što dokazano radi i isporučuje rezultate.
Googleov DeepMind video nudi savršenu analogiju za razdoblje učenja. U videu je prikazana tehnologija machine learninga koja po prvi put odigra igru Breakout (loptica se odbija od vaše palice i ruši cigle zida na vrhu ekrana) na Atariju, s nula treninga ili razumijevanje kako igrati sa zadatkom da maksimizira score na ekranu. Nakon nekoliko neuspjeha i samo oko 240 minuta treninga, machine learning pronalazi najbrži i najučinkovitiji način da igra kao expert. WOW!
To je upravo ono što algoritam radi dok je vaša kampanja u razdoblju učenja. To je "probavljanje" nove informacije i učenje kako to može donijeti rezultat prema kojem ste optimizirali. Tijekom tog vremena, algoritam uči iz svakog prikazivanja oglasa. I kako se broj prikazivanja povećava, algoritam prikuplja one podatke koji mu trebaju za donošenje odluke i i razumijevanje kako može učinkovitije isporučiti ciljeve koje ste odabrali.
Ne bojte se perioda učenja algoritma! Samo slijedite ove smjernice:
Izvor: www.wordstream.com